Herbaty czarne
Sporą część w światowym handlu herbatą stanowią herbaty czarne. Mają one, jak już wiemy, największą liczbę odmian i gatunków handlowych, a w związku z tym w granicach swego rodzaju mają najbogatszą gamę odcieni smaków i aromatów.
Głównie produkuje się herbaty czarne sypkie. Wewnątrz każdej grupy gatunków czarne herbaty różnią się między sobą zarówno wskaźnikami jakościowymi, jak i pewnymi odpowiadającymi jakości cechami zewnętrznymi. Do takich cech zalicza się barwę, odcień listków, a następnie stopień lub jakość zwinięcia listków herbaty, to znaczy, jak mówią specjaliści zbiór liści.
Barwa czarnej herbaty
Gotowa, sypka herbata czarna powinna mieć czarną barwę z określonym odcieniem (czerwonawym, granatowym, błyszczącym, pomarańczowym), w zależności od narodowych różnic w uprawie rośliny i w obróbce. Gdy listki herbaty mają np. szare, matowe zabarwienie oznacza to, że herbata jest złej jakości lub zszarzała wskutek tego, że z powierzchni listków w czasie jej produkcji został usunięty jakimkolwiek sposobem sok i herbata straciła część rozpuszczalnych substancji, a w związku z tym nie tylko „przygasł” jej wygląd zewnętrzny, ale również „przygasł” i częściowo zniknął jej smak i aromat.
Jeśli natomiast herbata zamiast czarnej jest brunatna, oznacza to również, że był zakłócony proces technologiczny lub jako surowiec zostały wykorzystane zgrubiałe listki. I w jednym i drugim przypadku zmiana zabarwienia suchych listków świadczy o obniżeniu jakości herbaty.
Liście a jakość herbaty
Jeszcze ściślejsza więź istnieje między stopniem zwinięcia liścia, a jakością herbaty. Czym lepszy jest „zbiór”, to znaczy im ściślej w rureczkę zwinięty jest liść, im bardziej jest on sprężysty przy zgniataniu i lekkim ściskaniu palcami, im jest on bardziej wytrzymały, tym lepszy i wyższy jest gatunek herbaty. Jeśli liść jest spróchniały, źle zwinięty lub łatwo kruszy się, oznacza to że herbata jest niskiej jakości.
Niektóre gatunki czarnej, sypkiej herbaty mają tak piękny „zbiór”, że często stanowi on decydującą cechę przy określaniu gatunku. Również rozmiar listków herbaty w przytłaczającej większości przypadków odgrywa rolę w ocenie jakości (gatunku) czarnych, sypkich herbat.
Zgodnie z tradycją, za najlepsze uważa się herbaty o liściach całych, nieuszkodzonych, niepokruszonych.
I jest to w pełni zrozumiałe. Całe listki lepiej chronią aromat herbaty, mniej wietrzeją, mniej pochłaniają wilgoci i obcych zapachów. Oto dlaczego herbaty liściaste uważa się za lepsze w porównaniu z drobnymi herbatami tego samego gatunku, przy zachowaniu jednakowych pozostałych wskaźników. Jednakże w Indiach i na Cejlonie średnie i drobne herbaty odznaczają się także wysoką jakością. Ponadto między częścią specjalistów od herbaty, szczególnie pomiędzy konsumentami, utrwalił się pogląd, że drobne herbaty są nawet lepsze od liściastych, ponieważ szybciej i łatwiej dają intensywny napar.
Oczywiście, drobną i średnią herbatę krojoną należy odróżniać od drobnej i średniej pokruszonej, która zawsze ma bez porównania gorszą jakość. Równocześnie drobne herbaty, powstające z okruchów bardzo wysokich gatunków mają oczywiście wszystkie cechy jakościowe tych gatunków, a ich jakość jest wyższa niż herbat liściastych niższych gatunków. Z tego też względu różnica między grubą i drobną herbatą we współczesnym handlu jest w znacznym stopniu względna i umowna.
Tipsy – ważny wskaźnik jakości herbaty
Jeszcze jednym zewnętrznym i widocznym, a przy tym ważnym wskaźnikiem jakości czarnych herbat jest obecność w herbacie tak zwanych tipsów , które świeżo po zbiorze przedstawiają sobą lepkie, zwinięte, ostre, złotawe lub srebrzyste wierzchołki wieńczące flesze i są pokryte ledwo dostrzegalnym puszkiem. Ten delikatny puszek utrzymuje się na tipsach nawet po wszystkich stadiach przemysłowej obróbki herbaty, charakteryzuje się niezwykłą trwałością, na przekór zwijaniu, obróbce termicznej i innym operacjom. Właśnie dzięki temu białemu puszkowi łatwo jest zauważyć tipsy w ciemnej masie gotowej herbaty. Tipsy są głównym źródłem aromatu, a ich obecność jest charakterystyczna dla herbat o wysokiej jakości. Przy tym im większa jest zawartość tipsów, tym lepsza jest herbata i wyższy uzyskany z niej gatunek.
Takie są niektóre ogólne cechy charakterystyczne dla czarnych, sypkich herbat. Równocześnie czarne herbaty wytwarzane w różnych krajach odznaczają się cechami szczególnymi, które odróżniają jedną narodową grupę herbat od drugiej.
Czarna herbata jakoś nigdy mi specjalnie nie „podeszła” – może po prostu nie natrafiłem na tą najodpowiedniejszą dla mnie. Osobiście preferuję herbaty zielone.
Wszyscy autorzy bloga również bardziej preferują herbatę zieloną niż czarną. Herbatę czarną pijemy okazjonalnie 🙂
Witam! przetrząsam teraz internet w poszukiwaniu informacji nt.czarnej herbaty i nasuwa mi się pewne pytanie znajduję bowiem różne, jak dla mnie sprzeczne informacje.Czarna herbata zawiera teinę czyli inaczej kofeinę która jak wiadomo ma działanie pobudzające.Znalazłam jednak na różnych stronach informację że czarna herbata obniża ciśnienie(!) jak to możliwe??