Naczynia do herbaty

Prawidłowy wybór naczyń do przyrządzania herbaty ma ważne znaczenie podczas codziennego rytuału przygotowywania herbaty. Warto o nie zadbać, by końcowy smak przygotowywanego napoju był jak najbardziej wyrafinowany 🙂

Wodę na herbatę można gotować w czajnikach metalowych, koniecznie pobielanych, a jeszcze lepiej w czajnikach emaliowanych, w których woda nie ma kontaktu z metalem. Herbatę można zaparzać tylko w naczyniach porcelanowych lub fajansowych, w żadnym przypadku nic w metalowych. Porcelana jest bardziej odpowiednia od fajansu, gdyż szybko i całkowicie rozgrzewa się, co ma istotne znaczenie przy zaparzaniu herbaty.

Czajnik do parzenia herbaty powinien mieć otwór w pokrywie i dość szczelnie zamykać się. Szczególnie odpowiednie są czajniki z cylindrycznymi pokrywami, głęboko zachodzącymi na czajnik.
Również mają znaczenie wymiary (pojemność) i kształt geometryczny czajnika. Najodpowiedniejsze są czajniki o foremnym, geometrycznym kształcie (kształt kuli, cylindra), dające możliwość dokładnego określenia objętości cieczy (ćwierć, trzecia część, połowa czajnika).

Czajnik do herbatyDla niewielkiej rodziny, składającej się z 3-4 osób, najbardziej odpowiednie są czajniki o pojemności około 1 litra, to znaczy zawierające 5-6 szklanek wody. W przypadku większej liczby osób celowe jest zaparzanie herbaty w czajnikach porcelanowych o większej pojemności.

Herbatę najlepiej jest pić z naczyń porcelanowych. Naczynia szklane (szklanki) teoretycznie są równie przydatne, lecz w praktyce są mniej odpowiednie do prawidłowego picia herbaty. Faktura szkła nie daje bowiem możliwości ocenienia smaku herbaty w takim stopniu, jak delikatna powierzchnia porcelany,
która wywołuje dodatnie reakcje w narządach dotyku, łagodzi temperaturę herbaty, a tym samym wzmaga nasze ogólne korzystne odczucie przy jej piciu.

Wszystkie naczynia do herbaty muszą być utrzymywane w nieskazitelnej czystości. Oznacza to nic tylko, ze należy je wycierać ściereczką od zewnątrz i od wewnątrz, przy czym dziobek czajnika należy stale czyścić od nalotu herbacianego, lecz przede wszystkim to, że naczynia do herbaty należy chronić przed obcymi zapachami. Z tego względu, w miarę możliwości, należy przechowywać je całkowicie oddzielnie od pozostałych naczyń kuchennych, z daleka od pojemników z substancjami aromatycznymi oraz z daleka od innych produktów. Naczynia do herbaty należy wycierać specjalnymi, a nie ogólnymi kuchennymi ściereczkami.

Jak ważne jest przestrzeganie tych środków ostrożności można stwierdzić krojąc cebulę lub czyszcząc czosnek obok pustego czajnika, lub też ujmując czajnik perfumowanymi dłońmi. Natychmiast zostaje skażona jakość zaparzanej herbaty: aromat, praktycznie rzecz biorąc, niknie lub tak się zmienia, że nie będziemy go odczuwać.

Oprócz czajników porcelanowych i filiżanek, do naczyń do herbaty zalicza się łyżeczki (najlepsze są srebrne).

Jedyny warunek, stawiany temu nieskomplikowanemu inwentarzowi, to utrzymanie go w idealnej czystości, a także chronienie od wszelkich obcych zapachów.

5 komentarzy do “Naczynia do herbaty

  • 19 sierpnia 2010 o 15:32
    Bezpośredni odnośnik

    Bardzo przydatne informacje. Czytałam w klubie miłośników dobrej herbaty że temperatura wody w jakiej się parzy herbate ma bardzo duży wpływ na jej smak.

  • 24 lutego 2011 o 01:18
    Bezpośredni odnośnik

    Niezwykle ciekawy blog. Mam nadzieję, że można liczyć na kontynuację tych jakże interesujących wpisów.

  • 25 sierpnia 2011 o 19:25
    Bezpośredni odnośnik

    To prawda :)) herbata o wiele lepiej smakuje jak jest przyrządzona w specjalnym, imbryczku a piję się nią w pięknych filiżankach 🙂

  • 4 września 2011 o 23:06
    Bezpośredni odnośnik

    Nie zgodzę się w pełni z artykułem. Jestem również smakoszem i powiem, że dla mnie najodpowiedniejszym naczyniem do picia jest….szklanka, która od pokoleń jest u nas używana. Porcelana jest za gruba przy górze, niedobrze pije się z niego. Szklanka natomiast jest cieńka i zaparzona herbata płynie prosto na kubki smakowe, czyli nie zaciągamy dużo powietrza. Przy piciu naturalnym odruchem jest wypuszczanie powietrza nosem, przez co mamy w sobie obieg powietrza i lepiej czujemy smak. Ma to duży plus w przypadku mocnych herbat. Ale co ja gadam…na pewno nikt mi nie uwierzy 😉

  • 28 grudnia 2011 o 01:06
    Bezpośredni odnośnik

    @Marek
    Uwierzę Ci. IMO wyższość porcelany to kwestia wyłącznie psychologiczna, która jest warunkowana poczuciem estetyki, wyobraźni i stanu ducha. W przypadku bardzo drogiej porcelany dodatkowo można doliczyć snobizm. Z piciem herbaty jest tak jak z jedzeniem – liczy się nie tylko to, co jemy, ale także sposób serwowania dania, oprawa posiłku, a często również towarzystwo.

    @autor
    Dlaczego najlepsze są srebrne łyżeczki? Jakieś uzasadnienie tej tezy? Pod względem chemicznym dużo lepsze są stopy stali z chromem i molibdenem. Łyżeczka ze srebra wchodzi w reakcje z herbatą oraz przesiąka jej aromatem – co w przypadku picia różnych odmian – ma zasadnicze znaczenie, nieprawdaż? O ile dobrze pamiętam, w poprzednich artykułach była mowa o odizolowaniu herbaty od wszelkich ewentualnych źródeł skażenia jej walorów. Więc co, nagle reaktywny metal jest w porządku? No chyba że należy mieć oddzielne łyżeczki do każdego typu herbaty. Prawda jest taka, że srebrna łyżeczka nie jest wcale najlepsza – w tym wypadku jest to wyłącznie czysty, niczym nie skażony snobizm. O wiele lepsza byłaby finezyjna kształtem łyżeczka z wysokogatunkowego stopu stalowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *