Sekret parzenia herbaty

Ci, którzy oczekują, że w ślad za tym nagłówkiem podąży krótka i dokładna recepta zaparzania oraz wskazówki jaka herbata jest „najlepsza ze wszystkich”, będą z pewnością rozczarowani. Będą musieli uzbroić się w cierpliwość i przeczytać inne posty na tym blogu dotyczące parzenia herbaty. Przed przystąpieniem do parzenia herbaty należy coś niecoś wiedzieć o trzech zasadniczych warunkach parzenia herbaty. Co się zaś tyczy krótkiej recepty, to nie pomoże ona chyba tym, którzy nie potrafią zaparzać herbaty. Przecież na każdym opakowaniu jest umieszczony przepis, jak ją przyrządzać, a tylko nieliczni ludzie parzą herbatę prawidłowo i znają sekret przygotowywania aromatycznego napoju. O co więc chodzi?

Po pierwsze, wytyczne na opakowaniu herbaty są niezwykle krótkie i schematyczne oraz brak w nich jest całego szeregu drobnych szczegółów, mających istotne znaczenie przy przyrządzaniu herbaty. Po drugie – nie wszyscy prawidłowo rozumieją i interpretują wskazówki, choć na pierwszy rzut oka nie ma w nich nic skomplikowanego. I po trzecie, większość ludzi zwykle ignoruje nawet i te minimalne zalecenia i trzyma się ich z dużym przybliżeniem.

Jak parzyć herbatęW wyniku wszystkich odstępstw od prawideł parzenia, napar herbaciany, który pije przeważająca większość ludzi, jest bardzo daleki od ideału i często jest po prostu niesmaczny, tracąc nierzadko swoje cenne właściwości lecznicze. Należy również nie zapominać o tym, że herbata jest wrażliwym, delikatnym produktem i że zaparzać ją należy nie w przybliżeniu i „na oko”, ale zgodnie z jak najbardziej skrupulatnie przestrzeganymi prawidłami. W tym się właśnie kryje cały sekret tych „czarodziejów”, którzy potrafią przyrządzać zadziwiająco aromatyczną herbatę.

Nie znaczy to jednak, że przygotowywanie herbaty powinno zajmować dużo czasu. Najważniejsze warunki to – staranność, precyzja, czystość przy zaparzaniu, zachowanie właściwej kolejności nieskomplikowanych operacji, dokładność i szybkość ich wykonania.

Tak więc ścisłe przestrzeganie reguł i dokładność są podstawą sekretu powodzenia przy parzeniu herbaty i jednym z najbardziej niezbędnych warunków. Dwa inne warunki — to posiadanie dobrej, nie zepsutej herbaty i odpowiedniej wody do jej zaparzenia.

Jeden komentarz do “Sekret parzenia herbaty

  • 29 czerwca 2017 o 22:22
    Bezpośredni odnośnik

    No tak nigdy nie udzielam się w komentarzach no ale jeżeli chodzi o parzenie herbaty to podzielę się tym co wiem i jak to robię woda musi być miękka i gotuję ją w otwartym garnku żeby widzieć w jakim jest stadium mówi się że gdy pojawiają się pierwsze bąbelki to woda szepta gdy jest drugie stadium i wygląda jakby była mocno chlorowana to mówi że czas na zalanie zielonej pod koniec tego stadium jest krótka chwila na zalanie czarnej a jak pojawiają się bomble to woda krzyczy że już się do niczego nie nadaje .czajniczek wcześniej podgrzewam nad parą do mieszania herbaty używam tylko srebrnej łyżeczki lub ceramicznej a sitko raczej też plastikowe niż metalowe . czytałem gdzieś o tym że używanie metalowych akcesoriów do herbaty powoduje wytrącanie się jej zdrowotnych właściwości .rodzina uważa mnie za nieszkodliwego wariata na tym punkcie a mi z tym dobrze i pozdrawiam wszystkich herbaciarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *