Herbaty zielone

Kolory herbat zielonych

Herbaty te, jak wynika z ich nazwy, zachowują w stanie suchym (a częściowo i w naparze) zielony kolor, który może mieć różne odcienie od srebrzystozielonego (albo złocistozielonego) z matowym połyskiem, do ciemnozielonego lub oliwkowego, w zależności od gatunku. Należy przy tym podkreślić, że kolor jest podstawowym, poglądowym wskaźnikiem jakości zielonych herbat. Przegrzanie zielonych herbat w czasie suszenia gwałtownie obniża ich jakość i natychmiast uwidacznia się w kolorze liści: liść ciemnieje i to w takim stopniu, w jakim się obniża jakość. W rezultacie, czym jaśniejszy jest zielony odcień liścia, tym wyższy jest gatunek zielonej herbaty. Najwyższe gatunki mają jasnozielony, pistacjowy kolor, ze złocistym lub srebrzystym odcieniem. Odwrotnie, niskie gatunki zielonych herbat, a także herbaty zleżałe, źle przechowywane, zepsute, mają kolor ciemnozielony.

Tę osobliwość zielonych herbat w dawniejszych czasach (a za granicą niekiedy i dziś) wykorzystywali fałszerze, podbarwiając złe gatunki herbaty w celu nadania im barwy herbat gatunku najwyższego.Zielone herbaty

Różnica pomiędzy herbatą czarną a herbatą zieloną

Zasadnicza różnica między zieloną i czarną herbatą, z punktu widzenia smaku i aromatu, polega na tym, że zielone herbaty nie posiadają specyficznego „herbacianego” zapachu i smaku. Ludzi przyzwyczajonych do herbaty czarnej zawsze to dziwi, że zielona herbata „nie pachnie herbatą”, tak jak im się wydaje. Zielona herbata ma cierpki, a w dużym stężeniu nawet ostry, ściągający smak, nieco przypominający smak rozgniecionej winogronowej pestki, jednak bardziej przyjemny i charakterystyczny. Ten swoisty smak towarzyszy niemniej swoistemu, szczególnie subtelnemu, ale wyraźnemu aromatowi, z lekka przypominającemu mieszaninę zapachu świeżo wysuszonego siana,albo zwiędłych liści poziomki i płatków róży lub cytrusów.

Herbaty zielone są niemniej różnorodne w gatunku od herbat czarnych, jednak każdy gatunek zielonej herbaty bardziej różni się od innego, zarówno wyglądem zewnętrznym jak i jakością i charakterem.

Innymi słowy, gradacja aromatów i zapachów w zielonych herbatach nie jest tak bardzo szeroka jak w czarnych, niemniej jednak dostatecznie bogata i co ważniejsze bardziej niespodziewana.

Zielone herbaty różnych regionów znacznie różnią się między sobą gatunkami, co jest związane z różnymi narodowymi tradycjami w ich technologii.

6 komentarzy do “Herbaty zielone

  • 8 lipca 2010 o 23:56
    Bezpośredni odnośnik

    Nareszcie rozsądny artykuł, który rozwiewa wszelkie wątpliwości na temat zielonej herbaty. Jednak czasem w internetowym śmietniku można trafić na merytoryczne perełki :). Jestem miłośniczką herbaty, staram się dowiedzieć o niej jak najwięcej, należę również do Klubu Miłośników Dobrej Herbaty na Facebooku. Dzięki za posta – mam nadzieję, że inni też wyciągną z niego herbacianą naukę :). Pozdrawiam!

  • 9 lipca 2010 o 00:10
    Bezpośredni odnośnik

    Dziękuje bardzo za uznanie 🙂 Będziemy robić wszystko by takich artykułów było jak najwięcej. Do Klubu Miłośników Dobrej Herbaty również przystąpiłem 🙂

  • 31 sierpnia 2011 o 16:57
    Bezpośredni odnośnik

    Witam 🙂 bardzo dziękuję za takie rzetelne źródło informacji 🙂 zawsze lubiłam zieloną herbatę lecz nigdy nie umiałam wytłumaczyć innym czym ona się różni od zwykłej i co w niej takiego fajnego 🙂 teraz już będę mogła chwalić się nabytą wiedzą! 🙂 dzięki 🙂

  • 23 lutego 2014 o 13:29
    Bezpośredni odnośnik

    A ja lubie i czarna i zielona. Czarna pijam zawsze rankiem zamiast kawki, a wieczorem zielona, dla lepszego relaksu po stresujacym dniu …

  • 28 września 2017 o 13:24
    Bezpośredni odnośnik

    Nie mogę się zgodzić z tym fragmentem o kolorze i jakości, myślę, że to zbyt duże uogólnienie. Na przykład: myślę, że wysokiej jakości japońska sencha powinna mieć ciemny, szmaragdowo-zielony kolor, a taka słabsza jest bardziej ciepło-zielona i jaśniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *